INSPIRACJE • Marta Pokojowczyk → Pracownia tkaniny w szkole Bauhausu była przełomowa. Po objęciu kierownictwa przez Guntę Stölz w 1925 roku, dział tkacki przeistoczył się w laboratorium, w którym materia budowana była na najwyższym poziomie.
W pracach tkaczy z Bauhausu można dostrzec radość poszukiwania nowych rozwiązań oraz perfekcję rzemieślniczą. Z przekazów wiemy, że frywolna praca twórcza szła w parze z logicznym myśleniem i ściśle wytyczonym celem. Przedmiotem zainteresowania tkaczy stały się rzeczywiste właściwości tkanin i ich funkcja w życiu człowieka. Wprowadzono przędze odbijające światło i tłumiące dźwięk; podjęto także szkolenie w temacie barwienia włókna. Wiele wzorów wykonanych przez Stölz i jej zdolnych uczniów takich jak Anni Albers, Lis Beyer czy Otti Berger, by nadmienić niektóre, zostało potem wykorzystanych fabrycznie i wprowadzonych do produkcji przemysłowej. To właśnie rozkwit pracowni tkackiej i jej sukces przemysłowy wspomagały szkołę w dobie kryzysu.
Jednakże Stölz zacięcie broniła całkowitego zastąpienia maszyn ręcznych warsztatami mechanicznymi (umożliwiającymi produkcję masową), zarzucając tym drugim zbyt małą elastyczność względem technik rękodzielniczych. Mistrzyni podkreślała, że najważniejsza jest swoboda eksperymentowania, gdyż to ona prowadzi do rewolucyjnych rozwiązań i jest motorem postępu.
Gunta Stölz, zanim podjęła naukę w Bauhausie, należąc do pierwszego rocznika studentów, kształciła się w zakresie malarstwa, ceramiki i historii sztuki w monachijskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych. Duży wpływ mieli na nią jej nauczyciele, Johannes Itten i Paul Klee. Podobnie jak oni, nawiązując do harmonii i muzyki, budowała swoje kompozycje tkackie, które można przyrównać do utworów muzycznych. Na kilku zdjęciach można zobaczyć jak malarstwo tkactwo i muzyka wzajemnie się dopełniają.
POLECAMY:
Wywiad audio z Martą Pokojowczyk:
Odcinek 1 – https://rzeczypiekne.pl/podcast/czas-tkaniny-podcast-08-czesc-pierwsza/
Odcinek 2 – https://rzeczypiekne.pl/podcast/czas-tkaniny-podcast-08-czesc-druga/
♫ Słuchaj PODCASTu „Rzeczy Piękne”:
Anchor → https://anchor.fm/rzeczypiekne
Spotify → https://spoti.fi/3jDVxC3
SoundCloud → https://soundcloud.com/rzeczy_piekne
Comments: no replies