Druga część rozmowy z Martą Norenberg – jubilerką, która stworzyła autorską pracownię pod nazwą Sztuk Kilka. W tym odcinku opowiada o swojej fascynacji Japonią, inspiracjach twórczych i wędrówkach szlakami rzemiosła artystycznego.
Gość: Marta Norenberg
Prowadząca: Joanna Zawierucha-Gomułka → Rzeczy Piękne → www.rzeczypiekne.pl
Fotografie: Bartosz Cygan © Rzeczy Piękne
Realizacja dźwięku: Tomasz Kubiak → Studio Centrum, Kraków
Grafika i montaż: Sebastian Gomułka
Muzyka: „Carpe Diem” © 2016 Kevin MacLeod, Licencja Creative Commons / Audio Library – Free Music
ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z PRACOWNI >
♫ Słuchaj PODCASTu „Rzeczy Piękne” na platformach:
Anchor → https://anchor.fm/rzeczypiekne
Spotify → https://open.spotify.com/show/7eELEim119MxA4PmNTWkaO
Google Podcasty → https://tiny.pl/991xx
Apple Podcasts → https://tiny.pl/wmjhg
Podcasty info → https://tiny.pl/wmjh1
Zrealizowano w ramach programu stypendium twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
SŁOWNICZEK PODSTAWOWYCH NARZĘDZI ZŁOTNICZYCH
- Fajnagiel, czyli drewniany klin, który mocuje się do blatu stołu złotniczego. Prosta, ale bardzo przydatna rzecz, zarówno przy cięciu, jak i szlifowaniu metali.
- Gesztelka, czyli ramka do mocowania brzeszczotów – ramka jest metalową konstrukcją, do której przykręca się brzeszczoty, czyli bardzo cienkie piłki włosowe przeznaczone do cięcia metali. Takową piłkę naciąga się za pomocą motylków umieszczonych na ramce, a gdy po trąceniu jej palcem wydaje dźwięk struny jest gotowa do cięcia.
- Skamoleks – tym terminem określamy ogniotrwałą płytkę do lutowania, którą zawsze trzeba podłożyć pod nagrzewany palnikiem przedmiot. Taką samą funkcję spełniają podkłady zwane „plastrem miodu”.
- Walcarka – to taka pralka „Frania” na sterydach. Posiada minimum dwa walce o płaskiej lub rowkowanej powierzchni, korbę do ich zaciskania i rączkę do kręcenia walcami. Za jej pomocą można rozwalcować metal na płaską blachę lub drut.
- Rygiel – stalowy trzpień zwężający się w jednym kierunku. Najczęściej o przekroju okrągłym (do tworzenia obrączek) lub owalnym (do kształtowania bransolet).
- Rylec grawerski – stalowe ostrze zamocowane w drewnianej rączce, służące do wykonywania wgłębnych wzorów na blasze poprzez wybieranie materiału.
- Punce kulowe i anka–pręt z głowicą o kształcie kuli i stalowa kostka z półkolistymi wgłębieniami. Służy do kształtowania blachy w półkule, po przez umieszczenie płaskiej blachy we wgłębieniu w kostce, przyłożenie odpowiedniej puncy do blachy i uderzanie młotkiem.
- Punca repuserska– stalowy pręt zwężający się ku jednej stronie o głowicy zakończonej różnymi kształtami (płasko, punktowo, liniowo, półkoliście itp.). Dzięki takim puncom można kształtować blachę w procesie repusowania. Po przez wybijanie wzorów na zimnej blasze po drugiej stronie powstaje wypukły wzór. Punce przykłada się do metalu umocowanego na smolerepuserskiej.
- Smoła repuserska– specjalna masa, która pod wpływem ciepła robi się lepka i płynna. Mocuje się do niej blachę, a po lekkim przestygnięciu można kształtować ją puncami. Smoła jest na tyle miękka, że nie blokuje uderzeń młotka o puncę i nie uszkadza wzoru tworzonego na rewersie blachy.
Comments: no replies