Wiola Sowa

Reżyserka filmów animowanych, graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom, nagrodzony Medalem Rektora ASP, zrealizowała w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci. Animacje zrealizowane w czasie studiów: “Kropla wody” (1997), Marzenie” (1998), a przede wszystkim film dyplomowy “Pomiędzy nami”(2000), startowały w konkursach licznych festiwali krajowych i międzynarodowych (m.in. w Annecy, Lipsku, Dreźnie i Moskwie).

Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie filmu ma na swoim koncie wyróżnienie zdobyte na 5. edycji OFAFY oraz Nagrodę Specjalną za walory artystyczne przyznaną przez jury 9. ETIUDY w Krakowie. Film “Pomiędzy nami” był prezentowany m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu, na przeglądzie The New Generation of Polish Cinema w Londynie oraz w ramach objazdowej retrospektywy “55 lat polskiego filmu animowanego”. Za film pt. “Refreny” (2007) Artystka zdobyła Srebrnego Smoka, Srebrnego Lajkonika oraz nagrodę FIPRESCI na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złotą Kreskę na festiwalu OFAFA, Nagrodę Specjalną Jury festiwali Monstra w Lizbonie oraz Animateka w Lublanie a także nagrodę publiczności na festiwalu Etiuda&Anima.

Jej ostatni film „XOXO pocałunki i uściski” zdobył w 2017 r. Wyróżnienie Specjalne na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animateka” w Ljublianie oraz Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Hiroszima w 2018 r.

Reżyserka mieszka i pracuje w Krakowie.

Spis filmów i nagród >


Wywiad z Wiolą Sową pt. „Innymi tropami” przeprowadzony w styczniu 2020 r. >
Fotografie: Bartosz Cygan © Rzeczy Piękne


Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków pochodzących ze „Stypendium Twórczego Miasta Krakowa”