Elżbieta Wasiuczyńska

Polska malarka i ilustratorka książek dla dzieci. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1991 roku otrzymała dyplom w Pracowni Malarstwa J. Joniaka, zaś w 1994 dyplom w Pracowni Książki i Typografii prof. R. Banaszewskiego nagrodzony Medalem Rektora.

Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia 2001 za ilustracje do opowiadań „Pan Kuleczka” Wojciecha Widłaka, wyróżnienie w konkursie Świat przyjazny dziecku za książkę „Bajka o ślimaku Kacperku” Małgorzaty Strzałkowskiej, „Bronze medal” International Calendar Exibition Stuttgart 2006 za ilustracje do „My first calendar Heye”, wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2007 PS IBBY za ilustracje do książki „ZOO” Jarosława Mikołajewskiego, a w 2009 roku w tymże konkursie główną nagrodę graficzną za książkę autorską „Mój pierwszy alfabet”. Ósmy tom popularnej serii, Pan Kuleczka Skarby otrzymał głosami czytelników tytuł Książki Roku w konkursie Empiku Przecinek i Kropka.

Zaprojektowane przez Elżbietę Wasiuczyńską dla firmy Endo projekty tekstyliów, znajdują się w Kolekcji Wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Artystka współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”.


Zdjęcia: Bartosz Cygan © Rzeczy Piękne

 

Wywiad i fotoreportaż jest zrealizowany ze środków pochodzących ze „Stypendium Twórczego Miasta Krakowa”