Paweł Orłowski

Artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Studiował na wydziale rzeźby ASP w Krakowie, w pracowni prof. Józefa Sękowskiego, oraz na UDK w Berlinie, w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka. Pracę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczął w 2000 roku. W roku 2008 obronił doktorat i w 2009 otrzymał stanowisko adiunkta. Uchwałą Rady Wydziału Rzeźby z dnia 21 lutego 2018 roku, nadany mu został stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach, wielokrotnie w Polsce, w Europie i na Świecie (m.in. Stanach Zjednoczonych i Kanadzie)

Oryginalny styl i niekonwencjonalne podejście do rzeźby nie tylko wyróżniają Orłowskiego na tle polskiego środowiska aktywnych twórców, ale i spotyka się z szerokim uznaniem autorytetów świata sztuki. Projekt „Interwencja” podczas Triennale Rzeźby w Poznaniu został ciepło przyjęty m.in. przez Magdalenę Abakanowicz. Dowody uznania i wiele sympatii dla jego twórczości wyrażali ludzie kultury, biznesu i mediów, m.in. Krzysztof Penderecki, Józef Szajna, Leszek Mądzik, Jan Peszek, Grażyna Szapołowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jan Potocki, Wojciech Fibak, Zuzanna Bijoch czy Kuba Wojewódzki.

Więcej informacji na stronie internetowej Artysty >>

 

Rozmowa Agnieszki Kwiatkowskiej z naszym Gościem pt. Sposób na życie >>

Zdjęcia: Bartosz Cygan / dla RZECZY PIĘKNE