INSPIRACJE • Agnieszka Kosakowska → Inspiruje mnie to czego doświadczam… przede wszystkim podczas moich podróży. Ale nie patrzę oczami szybkiego turysty. Szukam atmosfery, światła, koloru, zdarzeń, ludzi, sytuacji, zapachu, które właściwe są tej chwili i temu miejscu. Czegoś, czego inni nie zobaczą, bo przyjdą za późno albo za wcześnie.
Toskańskie wzgórza… tylko tego poranka, tylko przez to zamkowe okno… Zielono-srebrne kanały Wenecji – w październiku o siódmej rano i tylko wtedy gdy czarna postać przechodzi przez most. No tak… każdy docenia takie widoki. Ale bywało też inaczej. Bywałam atrakcją okolicy, gdy przez godzinę wpatrywałam się w kałużę czekając na odpowiednie światło do zdjęcia. Stałam nad tą kałużą i podziwiałam świat – bogactwo błękitu przechodzących chmur, drżące odbicie. I wreszcie przyszło to światło i pstryknęłam. Albo zgniłe jabłka pod jabłonią w rodzinnym sadzie w jesieni zaraz po deszczu – to dopiero były kolory, faktury!
A z drugiej strony zachwyca mnie zaprzeczenie mijającej chwili. Byłam w miejscu tak stałym, jak to tylko możliwe. W Museo del Vetro na Murano przedmioty ze szkła zatrzymały w sobie czas. Ożywia je mleczne światło, otacza spokój.
I jeszcze stare lustra. Nie wiadomo co się w nich odbija, bo korozja tafli wzbogaca widok.
Więc może chodzi o odbicie – kałuża, zielony kanał, lustro…
A jeszcze inny rodzaj inspiracji czuję, gdy dotykam wiekowych fresków (konserwator może) albo chodzę po nierównych kostkach mozaiki.
Właściwie… Inspiracje kryją się wszędzie. Bawi mnie ich odkrywanie. Co jeszcze może mnie zainspirować?
↓
Agnieszka Kosakowska – absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na tym samym Wydziale obroniła pracę doktorską z zakresu projektowania konserwatorskiego. Brała udział w ciekawych realizacjach konserwatorskich dotyczących malarstwa ściennego i sztalugowego, rzeźby gotyckiej, a także obiektów o nietypowej technice i technologii wykonania. Pasję do podróży połączyła z pracą uczestnicząc w konserwacji pałacu Mohammeda Alego w Kairze. Jej zamiłowanie do kurdybanu pojawiło się wraz z pracami konserwatorskimi przy kurdybanowych obiciach mebli ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.
👇
POLECAMY → wywiad z Agnieszką Kosakowską i Ewą Zielińską pt. „Rzeczy piękne są trudne” przeprowadzony w lipcu 2020 r. > https://rzeczypiekne.pl/rzeczy-piekne-sa-trudne/
Comments: no replies