📚LITERATURA • Agata Rościecha-Kanownik → Polecam Wam serdecznie książkę Brunona Schulza „Sklepy cynamonowe”, która była dla mnie jedną z najważniejszych impulsów malarskich w kreacji cyklu „Manekiny”.
Na samym początku była bodźcem i inspiracją zilustrowania niesamowitych klimatów, a przede wszystkim magicznych czasoprzestrzeni, ale ostatecznie stała się moim osobistym znakiem odbiciem samej siebie. Dla mnie MANEKIN to imaginacja kobiecości, która jest splotem materii idei z materią istnienia, zauroczonej śladem chwil, miejsc i zapachów.
Oto krótki fragment: 👉„…chcemy stworzyć po raz wtóry człowieka, na obraz i podobieństwo manekinu. Figury panopticum, moje panie, kalwaryjskie parodie manekinów, ale nawet w tej postaci strzeżcie się lekko je traktować. Materia nie zna żartów. Jest ona zawsze pełna tragicznej powagi. Kto ośmiela się myśleć, że można igrać z materią, że kształtować ją można dla żartu, że żart nie wrasta w nią, nie wżera się natychmiast jak los, jak przeznaczenie? Czy przeczuwacie ból, cierpienie głuche, nie wyzwolone, zakute w materię cierpienie tej pałuby, która nie wie, czemu nią jest, czemu musi trwać w tej gwałtem narzuconej formie, będącej parodią?”.
↓
Agata Rościecha-Kanownik – artystka malarka i profesorka akademicka.
👇
POLECAMY → wywiad z Agatą w Rzeczy Piękne pt. „Docierać do siebie” → https://rzeczypiekne.pl/docierac-do-siebie/
Comments: no replies